Hashimoto to choroba, która wpływa na funkcjonowanie całego organizmu – nie tylko tarczycy, ale także wielu innych narządów i układów, w tym układu nerwowego, pokarmowego i rozrodczego. Objawy Hashimoto są różnorodne i mogą obejmować m.in. zmęczenie, problemy z koncentracją, zaburzenia snu, problemy z wagą, problemy z włosami i skórą oraz problemy z płodnością. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak objawia się choroba, jakie zmiany w stylu życia i diecie mogą pomóc w łagodzeniu jej objawów, a także jak radzić sobie z problemami z włosami i skórą spowodowanymi Hashimoto.
Spis treści
Hashimoto – co to za choroba i jakie są jej objawy?
Choroba Hashimoto została po raz pierwszy opisana przez japońskiego chirurga, Hakaru Hashimoto, w 1912 roku. Hashimoto badał guzy tarczycy i zauważył, że w niektórych przypadkach, tkanka tarczycy zawierała liczne komórki zapalne, nazywane limfocytami. U owych pacjentów tarczyca była zwykle powiększona, miała nierównomierną powierzchnię i liczne zwłóknienia. Stwierdził również, że występowała u nich niedoczynność tarczycy, co wskazywało na to, że choroba wpływa także na produkcję hormonów. Co ważne, zasugerował, że choroba była wynikiem uszkodzenia tarczycy przez układ odpornościowy.
Początkowo odkrycie Hashimoto było ignorowane. Dopiero w 1931 roku Allen Graham, potwierdził i rozwinął badania prowadzone przez Hashimoto. Zaś w latach 60’ Hashimoto zostało uznane za chorobę autoimmunologiczną. Odkryto wtedy przeciwciała przeciwtarczycowe.
Obecnie choroba Hashimoto jest uważana za jedną z najczęstszych chorób autoimmunologicznych, która dotyka głównie kobiety. Większość przypadków choroby Hashimoto występuje u osób między 30. a 50. rokiem życia. Jest to przewlekłe zapalenie tarczycy, w wyniku którego ulega ona powolnemu i nieodwracalnemu zniszczeniu, a w końcowej fazie przekształca się w niedoczynność tarczycy.
Mimo wielu badań przyczyny hashimoto nadal nie są do końca znane. Wśród możliwych czynników mających wpływ na pojawienie się choroby najczęściej wymienia się:
- skłonność genetyczna
- niedobór jodu lub seleny w diecie
- niektóre zakażenia wirusowe
- narażenie na niektóre substancje chemiczne (np. pestycydy)
- zmiany hormonalne, takie jak ciąża lub menopauza
- stres
- zaburzenia metaboliczne
Objawy Hashimoto zależą głównie od stopnia uszkodzenia tarczycy, stąd mogą być one bardzo zróżnicowane u poszczególnych osób. Przebieg choroby Hashimoto jest zazwyczaj powolny i przewlekły. Na początku choroby, tarczyca może działać normalnie, w związku z czym część chorych nie odczuwa żadnych dolegliwości. W niektórych przypadkach choroba Hashimoto może prowadzić do niewydolności tarczycy, która wymaga stałego leczenia hormonalnego. Wczesna diagnoza i leczenie choroby Hashimoto jest kluczowa w zapobieganiu powikłaniom.
Oto niektóre z możliwych objawów Hashimoto:
- zmęczenie i osłabienie
- przyrost masy ciała (pomimo mniejszego apetytu)
- wrażliwość na zimno
- suchość skóry i włosów
- nadmierne wypadanie włosów, łysienie telogenowe
- zwiększona wrażliwość na ból
- bóle stawów i mięśni
- zmniejszona tolerancja na wysiłek fizyczny
- zaparcia
- wysoki cholesterol
- obniżenie nastroju lub depresja
- zmniejszenie libido
- problemy z pamięcią i koncentracją
- opuchnięte twarz i oczy
- bóle głowy
- bezsenność lub nadmierna senność
- trudności z zajściem w ciążę lub niepłodność
- zmniejszenie masy mięśniowej
- wrażliwość na gluten i inne pokarmy
- problemy z układem trawiennym, takie jak zaparcia, wzdęcia, biegunka, choroba wrzodowa lub zespół jelita drażliwego
Wpływ Hashimoto na wypadanie włosów.
Hormony tarczycy są kluczowe dla prawidłowego wzrostu i kondycji włosów, stąd Hashimoto może negatywnie odbić się także na naszych włosach. Chorzy najczęściej borykają się z ogólnym pogorszeniem ich kondycji, a także nadmiernym wypadaniem, a nawet łysieniem (telogenowe).
Oto niektóre z możliwych zmian we włosach, które mogą wystąpić u osób z Hashimoto:
- Wypadanie włosów. Hipotyreoza związana z Hashimoto może prowadzić do wypadania włosów, ponieważ hormony tarczycy regulują cykl życiowy włosów i brak ich wystarczającej ilości może zakłócić fazę wzrostu włosa.
- Zwiększona łamliwość. Włosy mogą być bardziej łamliwe i osłabione, ponieważ brak hormonów tarczycy może wpłynąć na produkcję keratyny, która jest kluczowa dla zdrowia włosów.
- Sucha skóra głowy. Hashimoto może prowadzić do suchości skóry głowy, co może z kolei prowadzić do łupieżu i innych problemów z włosami.
- Przedwczesne siwienie
Jak radzić sobie z wypadaniem włosów przy Hashimoto?
Wypadanie włosów przy Hashimoto jest wynikiem nieprawidłowej pracy hormonów tarczycy. Przyjmowanie leków, które unormują hormony tarczycowe, powinno zmniejszyć wypadanie włosów. Warto jednak wspomóc terapię lekami zmianą nawyków żywieniowych, czy też odpowiednią pielęgnacją włosów i skóry głowy. Stąd dobrze skonsultować z lekarzem zmiany, które możemy wprowadzić do naszego stylu życia, aby wspomóc działanie przyjmowanych leków.
W przypadku wypadania włosów dobrym pomysłem jest również wizyta u dermatologa, który pomoże nam we wdrożeniu odpowiedniej terapii, a także ustali, czy utrata włosów to już łysienie i jakiego typu. Zazwyczaj w przypadku Hashimoto mamy do czynienia z łysieniem telogenowym, ale zdarza się, że u chorego aktywuje się również łysienie plackowate.
Wielu chorych obserwuje poprawę stanu zdrowia po zmianie nawyków żywieniowych i wprowadzeniu do diety produktów bogatych w kwasy omega – 3, selen, żelazo, magnez i witaminy z grupy B. Te ostatnie pełnią bardzo ważną rolę przy tworzeniu się nowych włosów i ich wzroście, stąd o właściwy poziom tych witamin powinny zadbać zwłaszcza osoby, które borykają się z osłabionymi i nadmiernie wypadającymi włosami.
Wypadanie włosów przy Hashimoto – co pomaga?
- Leczenie choroby Hashimoto. Przyjmowanie leków hormonalnych, może pomóc w stabilizacji poziomu hormonów tarczycy i zapobiec dalszemu wypadaniu włosów.
- Zbilansowana dieta. Dieta bogata w składniki odżywcze, takie jak białko, żelazo, cynk i witaminy, może pomóc w utrzymaniu zdrowych włosów. Warto włączyć do diety owoce, warzywa, orzechy, nasiona, mięso i ryby.
- W niektórych przypadkach suplementacja składników odżywczych, takich jak witamina D, witamina B12, biotyna, żelazo i cynk, może pomóc we wzmocnieniu włosów.
- Masaż skóry głowy. Masaż skóry głowy może pomóc w pobudzeniu krążenia krwi i poprawie kondycji włosów. Warto także skonsultować z dermatologiem możliwość wykonania zabiegów na skórę głowy.
- Unikanie stresu. Stres może wpływać negatywnie na kondycję włosów, dlatego ważne jest, aby unikać nadmiernego stresu i szukać sposobów na jego redukcję, takich jak medytacja, joga lub terapia.
- Unikanie szkodliwych czynników. Wypadanie włosów może być spowodowane szkodliwymi czynnikami, takimi jak palenie papierosów, stosowanie agresywnych środków chemicznych do stylizacji włosów, używanie przyrządów, takich jak prostownica, lokówka, czy też suszarka do włosów. Przy Hashimoto najlepiej unikać tych czynników, aby dodatkowo nie osłabiać włosów.
Czy po Hashimoto włosy odrosną?
Tak, jeżeli mamy pewność, że utrata włosów jest spowodowana jedynie nieprawidłową pracą tarczycy, to włosy po wdrożeniu odpowiedniej terapii hormonalnej odrosną.
Dermatolog a diagnoza Hashimoto.
Nadmierne wypadanie włosów, łysienie, czy też nieprawidłowości w strukturze włosa mogą być objawem chorób ogólnoustrojowych. Stąd bardzo często, to dermatolog jest lekarzem, który stawia wstępną diagnozę i kieruje Pacjenta do lekarzy innych specjalności — w przypadku chorych na Hashimoto do endokrynologa.
Badanie skóry głowy i włosów bardzo często jest przeprowadzane za pomocą wideodermatoskopu przystosowanego do wykonania trichoskopii (zazwyczaj zamiennie nazywa się wtedy wideodermatoskop trichoskopem).
Trichoskopia to nieinwazyjna metoda diagnostyczna polegająca na badaniu powierzchni skóry głowy i włosów. Umożliwia ona precyzyjną ocenę kondycji włosów i skóry głowy oraz diagnozowanie różnych chorób skóry, w tym łysienia, łupieżu, badanie to może także pomóc w rozpoznaniu niektórych chorób ogólnoustrojowych tj. Hashimoto (oczywiście na podstawie wywiadu z pacjentem i charakterystycznego obrazu skóry i włosów).
Więcej o wideodermatoskopii i trichoskopii przeczytasz w:
Trichoskopia Warszawa – komputerowe badanie skóry głowy i włosów
Trichoskopia w diagnozowaniu Hashimoto
Trichoskopia może pomóc w diagnozowaniu chorób, w tym Hashimoto, ponieważ dzięki badaniu mikroskopowemu, można dokładnie zbadać strukturę włosa, co pozwala na wykrycie specyficznych zmian charakterystycznych dla Hashimoto. W Hashimoto może wystąpić łysienie telogenowe – badaniu trichoskopowym stwierdza się wzrost liczby włosów w fazie spoczynkowej (telogenie) kosztem włosów w fazie wzrostu (anagenie).
Należy jednak pamiętać, że trichoskopia jest tylko jedną z wielu metod diagnostycznych, a ostateczna diagnoza Hashimoto opiera się na badaniach laboratoryjnych, klinicznych i ultrasonograficznych, a także ocenie całego obrazu klinicznego i historii medycznej pacjenta.