Problem łysienia najczęściej jest kojarzony z mężczyznami, jednak w nie mniejszym stopniu dotyczy on także kobiet. Panowie borykają się z zakolami i cofającą się linią włosów, u Pań zaś łysienie objawia się inaczej, jednak jego skutki dla obu płci są tak samo dotkliwe i niekomfortowe.
Metodą, która pozwala w sposób trwały odzyskać utracone włosy, zarówno na głowie jak i w miejscach takich jak brwi czy broda, jest przeszczep włosów.
Spis treści
Dlaczego kobiety łysieją? Przyczyny łysienia u kobiet.
Najczęstszą przyczyną łysienia, zarówno u Pań, jak i Panów są hormony. W tym wypadku mamy do czynienia z tzw. łysieniem androgenowym, za które odpowiada testosteron i jego pochodna – dihydrotestosteron (DHT). Są to męskie hormony określane jako androgeny. Występują one zarówno u mężczyzn jak i kobiet, a ich nadmierne działanie oraz wrodzona wrażliwość mieszków włosowych na te hormony, powoduje osłabienie cebulek i ich miniaturyzację, a w efekcie wypadanie.
Łysienie u kobiet może być także wywołane niektórymi chorobami i przyjmowanymi lekami. Bardzo często nadmierna utrata włosów towarzyszy chorobom tarczycy, cukrzycy, zespołowi policystycznych jajników (PCOS), toczniowi układowemu, chorobom zapalnym skóry i anemii.
Nadmierna lub całkowita utrata włosów to także następstwo farmakoterapii, zwłaszcza w przypadku leków na tarczycę, a także przyjmowanej chemioterapii, czy też radioterapii.
W niektórych rodzajach łysienie pojawia się na skutek problemów psychicznych, zwłaszcza w stanach nagłego i bardzo silnego stresu, który jest niejako czynnikiem aktywującym chorobę. Dzieje się tak w przypadku łysienia plackowatego, które pojawia się nagle i postępuje szybko. Choć przyczyny łysienia plackowatego nie są do końca znane, podejrzewa się, że może być ono wynikiem nagłej traumy i to właśnie czynnik psychologiczny odgrywa istotną rolę w pojawieniu się choroby i jej przebiegu.
Wypadanie włosów i ich przerzedzenie u kobiet jest także następstwem ciąży i porodu. Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w tym czasie, wpływają na zmianę trybu pracy mieszków włosowych, które nie przechodzą w fazę wypadania włosa, przez co w ciąży włosy są zdecydowanie gęstsze i praktycznie nie wypadają. Po porodzie hormony wracają do normalnego poziomu, a tym samym mieszki włosowe zaczynają pracować normalnym trybem. W efekcie włosy, które nie wypadły przez 9 miesięcy, zaczynają wypadać bardzo intensywnie, sprawiając wrażenie, że wypadają garściami. Jest to odwracalny stan, który minie mniej więcej między 9 a 12 miesiącem po porodzie.
Jak wygląda łysienie u kobiet?
Łysienie androgenowe u kobiet wygląda zupełnie inaczej niż u mężczyzn. U Panów zaobserwować można bardzo charakterystyczne objawy, czyli cofanie się linii włosów i coraz większe zakola. U Pań łysienie objawia się coraz większym przerzedzeniem włosów, a także poszerzającą się linią przedziałka.
Łysienie plackowate u kobiet i mężczyzn przybiera taką samą postać, czyli pojawienia się obszarów całkowicie pozbawionych owłosienia. Mogą one wystąpić zarówno na skórze głowy, jak i na ciele.
Leczenie łysienia
Leczenie łysienia to złożony proces, który wymaga konsultacji dermatologicznej. Pierwszym krokiem jest bardzo dokładny wywiad z pacjentem, wykonanie niezbędnych badań, a w końcu określenie przyczyn utraty włosów i diagnoza. Bardzo często łysienie wymaga wielowymiarowej terapii, w takim wypadku dermatolog kieruje pacjenta także do lekarza innej specjalizacji np. endokrynologa lub psychologa.
Łysienie u kobiet najczęściej leczy się farmakologicznie, a jako uzupełnienie terapii stosuje się zabiegi na skórę głowy, które pobudzą mikrokrążenie i pracę mieszków włosowych. Do najbardziej skutecznych zabiegów zalicza się mezoterapię igłową i bezigłową, osocze bogatopłytkowe, Dermapen 4 oraz innowacyjny zabieg przeszczepu komórek Regenera Activa.
Coraz częściej, także u kobiet, wykonuje się przeszczep włosów. Jest to metoda, która pozwala w sposób trwały odzyskać włosy, a także je zagęścić.
Przeszczep włosów u kobiet.
Przeszczep włosów to metoda, która z roku na rok zyskuje na popularności. Jest to jedyny sposób, który pozwala trwale odzyskać włosy. Pacjent ma gwarancję, że przeszczepione włosy nie wypadną, gdy pobiera się je z tylnej części głowy, gdzie znajdują się mieszki włosowe odporne na działanie androgenów (hormonów, które powodują łysienie).
Przeszczep włosów u kobiet, podobnie jak w przypadku mężczyzn, polega na pobraniu mieszków włosowych, a następnie wszczepieniu ich w odpowiednio przygotowane miejsca biorcze. Przeszczep najczęściej wykonuje się metodą FUE. Pacjent ma do wyboru przeszczep FUE manualne, w całości wykonany wyłącznie przez lekarza i asystujący mu zespół lub FUE robotyczne, czyli zabieg, podczas którego lekarz i personel asystujący są wspomagane przez robota.
Robotyczny przeszczep włosów jest wykonywany z udziałem specjalnie zaprojektowanego robota Artas iX, który w swojej pracy wykorzystuje algorytm sztucznej inteligencji. Robot Artas iX wybiera najlepsze mieszki włosowe. Pracę robota cały czas nadzoruje lekarz przeprowadzający zabieg, a także asystujący mu zespół.
Przeszczep brwi dla kobiet.
Przeszczep brwi to metoda, którą stosuje się, gdy chcemy zagęścić nasze brwi w sposób naturalny, a także nadać im nową linię. Jest to także jedyny sposób na trwałe odzyskanie brwi po wypadkach, poparzeniach lub chemio – i radioterapii.
Przeszczep brwi u kobiet wykonuje się metodą FUE manualną. Mieszki włosowe pobiera się z miejsc biorczych znajdujących się w tylnej części szyi lub z obszaru skóry za uchem.
Efekty przeszczepu włosów.
Efekty przeszczepu, zarówno w przypadku włosów skóry głowy, jak i brwi są trwałe. W pierwszej fazie przeszczepione włosy wypadają, a w ich miejscu pojawiają się nowe włosy. Odrastające włosy zaczynają być widoczne około 3 miesiące po zabiegu, zaś optymalny efekt jest widoczny po 9-12 miesiącach.