Wypadanie włosów po porodzie

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Wzmożone wypadanie włosów po porodzie to problem, z którym spotyka się w zasadzie każda świeżo upieczona mama. Choć może on budzić duże obawy, głównie ze względu na intensywność i ilość wypadających włosów, to jest to zjawisko naturalne i normalne, które z czasem ustąpi. W dzisiejszym wpisie pomożemy młodym mamom zrozumieć przyczyny i mechanizmy tego zjawiska, a także przedstawimy sposoby, które pomogą im poradzić sobie z tym tymczasowym stanem i przyspieszą odrastanie włosów.

Wypadanie włosów po porodzie — czy to normalne?

Wypadanie włosów po porodzie to całkowicie normalne zjawisko. Jest to stan przejściowy i zazwyczaj nie powinien budzić powodów do zmartwień.  Proces ten jest ściśle związany ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety po urodzeniu dziecka oraz fazami wzrostu włosa. Składa on się z trzech etapów: fazy anagenu (wzrost), katagenu (przejściowa) i telogenu (spoczynek). W trakcie ciąży zwiększony poziom estrogenów sprawia, że większość włosów pozostaje w fazie katagenu, czyli nie wypadają. Co zresztą widać gołym okiem, ponieważ przyszłe mamy mogą pochwalić się gęstą i bujną fryzurą.

Po porodzie, gdy poziom estrogenów gwałtownie spada, włosy, które były w fazie przejściowej i nie wypadły w czasie ciąży, wchodzą w fazę telogenu i zaczynają intensywnie wypadać. Proces ten jest tymczasowy, a włosy stopniowo będą wracać do swojego normalnego cyklu wzrostu.

W tym okresie istotna jest odpowiednia pielęgnacja włosów, stosowanie delikatnych szamponów i unikanie agresywnych zabiegów fryzjerskich. Równie ważne jest dbanie o zrównoważoną dietę, która wspiera zdrowy wzrost włosów. W przypadku utrzymującego się problemu lub innych niepokojących objawów, warto skonsultować się z lekarzem. Jednak w większości przypadków, wypadanie włosów po porodzie jest naturalną częścią procesu powrotu organizmu do stanu sprzed ciąży.

Jak długo włosy będą wypadać po porodzie?

Wypadanie włosów po porodzie, znane jako telogenowe wypadanie włosów, zwykle rozpoczyna się około 2-3 miesiące po porodzie i może trwać od kilku miesięcy do roku. Po tym czasie poziom hormonów stabilizuje się, a cykl wzrostu włosów wraca do normy. Niektóre kobiety mogą zauważyć, że po odroście włosy mają nieco inną teksturę lub gęstość niż przed ciążą. Jest to normalne i może wynikać z długotrwałych zmian hormonalnych związanych z ciążą i porodem.

Wypadanie włosów po porodzie — czy i kiedy włosy odrosną?

Wypadanie włosów po porodzie jest zjawiskiem tymczasowym, a włosy zazwyczaj odrastają po około 9 – 12 miesiącach po porodzie, w zależności od tego kiedy zaczęły wypadać. Należy pamiętać, że każda kobieta jest inna i tempo wzrostu włosów może być różne. Genetyka, ogólny stan zdrowia, dieta i sposób pielęgnacji włosów mogą wpłynąć na szybkość i jakość odrostu włosów.

Wypadanie włosów po porodzie a suplementacja

Na rynku można znaleźć wiele suplementów diety dedykowanych dla młodych mam, które mają problem z wypadaniem włosów po porodzie, jednak należy pamiętać, że nie są one w stanie zatrzymać tego procesu (jest to proces normalny i  naturalny), a jedynie mogą wpłynąć na szybkości i jakości włosów, które będą odrastać.

Suplementy takie powinny zawierać:

  • Żelazo. Suplementacja żelaza może być szczególnie ważna, jeśli masz anemię lub niski poziom żelaza. Jest to ważne zwłaszcza po porodzie (także po cesarskim cięciu), kiedy kobieta traci sporą ilość krwi.
  • Witaminy z grupy B. Biotyna (witamina B7) oraz inne witaminy z grupy B, takie jak B12 i B6, są ważne dla tworzenia się komórek zdrowych i mocnych włosów. .
  • Cynk odgrywa ważną rolę we wzroście włosów i naprawie tkanki, a także w pracy gruczołów łojowych wokół mieszków włosowych.
  • Witamina D. Ważna zwłaszcza w przypadku karmiących mam.
  • Kwasy Omega-3 i Omega-6. Te kwasy tłuszczowe są znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych i mogą pomóc w poprawie kondycji skóry głowy oraz włosów. Suplementacja kwasów Omega – 3 to także dodatkowa korzyść dla malucha karmionego piersią.
  • Witaminy E i C to potężne antyoksydanty, które mogą chronić komórki skóry, w tym mieszki włosowe, przed uszkodzeniami spowodowanymi stresem oksydacyjnym.
  • Dostarcza aminokwasów, które są budulcem włosów.

Mamy karmiące piersią muszą pamiętać, aby wybrać suplement, który będzie bezpieczny dla dziecka. Wszystkie powyższe składniki znajdują się suplementach witaminowych przeznaczonych dla kobiet w ciąży, stąd też najrozsądniejszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest kontynuacja suplementacji  rozpoczętej w ciąży.    Należy także pamiętać, że suplementacja nie zastąpi zdrowej i zbilansowanej diety.

Wypadanie włosów po porodzie — jaki lekarz?

Jeśli mimo wszystko martwisz się nadmiernym wypadaniem włosów po porodzie, powinnaś rozważyć konsultację z dwoma specjalistami — dermatologiem lub ginekologiem.

Lekarzem pierwszego wyboru powinien być dermatolog. To specjalista w dziedzinie chorób skóry, włosów i paznokci. Może on  zdiagnozować przyczynę wypadania włosów, ocenić jej nasilenie i zalecić specjalistyczne leczenie, jeśli jest to konieczne. Może również doradzić w kwestii odpowiedniej pielęgnacji włosów i skóry głowy, aby wesprzeć ich regenerację.

Ginekolog, może ocenić, czy wypadanie włosów jest związane ze zmianami hormonalnymi po ciąży. Może również sprawdzić, czy nie ma innych powiązanych problemów zdrowotnych, takich jak anemia poporodowa, która również może wpływać na wypadanie włosów. Zazwyczaj po około 6 tygodniach od porodu odbywa się pierwsza wizyta u ginekologa, na której lekarz  oprócz badań krwi, zleca USG piersi i USG narządów rodnych. Badania obrazowe zwykle należy wykonać po 6 miesiącach od wizyty. Wizyta kontrolna  z wynikami tych badań, może być więc dobrą okazją, aby wyrazić swoje ewentualne obawy związane z nadmiernym wypadaniem włosów.

Wypadanie włosów po porodzie — jakie zabiegi?

Mamy karmiące piersią nie muszą czekać z zabiegami na skórę głowy aż do momentu zakończenia karmienia. Oczywiście nie wszystkie zabiegi będą odpowiednie, ale bez obaw mogą skorzystać one z zabiegów takich jak  osocze bogatopłytkowe, mikronakłuwanie frakcyjne, czy też mezoterapia.

  • Osocze Bogatopłytkowe (PRP). Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu do skóry głowy osocza bogatopłytkowego uzyskanego z krwi pacjentki. Płytki krwi są źródłem czynników wzrostu, które stymulują regenerację komórek i mogą przyspieszać wzrost nowych włosów.
  • Mikronakłuwanie frakcyjne. Do zabiegu wykorzystuje się urządzenie z drobnymi igłami, które tworzą mikroskopijne kanały w skórze głowy. To prowokuje naturalną reakcję organizmu na gojenie, stymulując tym samym produkcję kolagenu i elastyny oraz aktywując mieszki włosowe. Dodatkowo w trakcie zabiegu można do skóry wprowadzić preparat dostosowany do aktualnych potrzeb Pacjentki.
  • Mezoterapia. Mezoterapia skóry głowy polega na wstrzykiwaniu koktajlu odżywczego, zawierającego witaminy, minerały, aminokwasy i inne substancje odżywcze, które odżywiają mieszki włosowe i stymulują wzrost włosów. Poprawia to nie tylko gęstość włosów, ale również ich wytrzymałość i ogólny stan zdrowia.

Wszystkie te zabiegi mogą być stosowane u mam karmiących piersią, ale zawsze są one poprzedzane konsultacją z kosmetologiem lub lekarzem, aby upewnić się, że będą bezpieczne.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top